Vilken är skillnaden mellan samhälle och staten. Om statens främsta uppgift är att skydda sina medborgare, då är det våldsmonopolet som år skillnaden. Polisen skall sköta skyddet av medborgarnas liv och lem och egendom. Försvaret skall skydda medborgarna för förlust av mark och bestämmanderätt till utlänningar. Staten betalas av medborgarna genom skatt som måste anses vara frivillig. Den som inte vill betala skatt måste avstå från medborgarskapet. Detta i sin tur måste betyda att hen inte skall ha rätt att vistas i landet och vara verksam här, annat än som turist. Så får vi ta upp så småningom vilka rättigheter en turist kan ha.
Staten är alltså den del i samhället som betalas med medborgarnas skatt. Hur blir det då med skola, vård och omsorg. Är det något som skall betalas med skatt och måste det då också vara bestämt i författningen?
-
Arkiv
- augusti 2020
- juli 2020
- juni 2020
- maj 2020
- april 2020
- mars 2020
- februari 2020
- januari 2020
- december 2019
- november 2019
- oktober 2019
- september 2019
- augusti 2019
- juli 2019
- juni 2019
- maj 2019
- april 2019
- mars 2019
- februari 2019
- januari 2019
- december 2018
- november 2018
- oktober 2018
- september 2018
- augusti 2018
- juli 2018
- juni 2018
- maj 2018
- april 2018
- mars 2018
- februari 2018
- januari 2018
- december 2017
- november 2017
- oktober 2017
- september 2017
- augusti 2017
- juli 2017
- juni 2017
- maj 2017
- april 2017
- mars 2017
- februari 2017
- januari 2017
- december 2016
- november 2016
- oktober 2016
- september 2016
- augusti 2016
- juli 2016
- juni 2016
- maj 2016
- april 2016
- mars 2016
- februari 2016
- januari 2016
- december 2015
- november 2015
- oktober 2015
- september 2015
- augusti 2015
-
Meta
Detta är en test på om jag kan kommentera mina egna inlägg.
Det är befängt att skriva att den som inte frivilligt betalar.sin skatt skall bli av med sitt medborgarskap. Medborgarskap får den som föds av svensk mor i Sverige eller den som får det som vuxen efter särskild prövning. (I stort sett). Ett medborgarskap kan inga myndigheter ta i från någon. Kronofogden ser till att alla betalar. Därför är skatt inte frivillig utan en skyldighet och den som inte betalar straffas.
‘Nattväktarstaten’ består av polis och försvar, men mer måste ingå. Polis och försvar kan inte handla annat än med stöd av lag, Så staten måste också ha institutioner för att stifta lag. Sådana institutioner måste betalas på något sätt och då rimligen av staten.
Att betala något med skatt är mycket bekvämt för politikerna. Arbetsmarknaden relegeras av avtal mellan arbetare och arbetsgivare. Arbetstagarna företrädda av LO som säger sig vara huvudman för Socialdemokratiska partiet. Arbetsgivarna företrädes av Svenskt Näringsliv som värjer sig från påståenden att vara beroende eller knutna till något parti. Om dessa två organisationer klarar sig utan skattemedel, varför skall då Skolan finansieras med skattemedel?
Blir Samhället del av Staten om medborgarna organiserar sig? Är i själva verket Samhället underordnat Staten? Vem är Staten?
GillaGilla
Staten är makten och makten definierar staten.
Sedan kan ”makten” vara en kjejsare, hövding, klanledare, kung, president, en maktkommite (regering), eller en kollektiv handuppräckningstribunal.
”Staten” blir åt dessa den faktiska organisationsstruktur som exikverar deras makt.
Allt landar till sist i makt!
En makt som till slut alltid riskerar att missbrukas.
Vilket leder till att även ”Staten” alltid riskerar att missbrukas.
Det förstod redan Platon.
GillaGilla
Staten har sitt våldsmonopol och får sin makt genom att den delegeras från parlamentet eller motsvarande. Staten kan skapas sitt eget liv och utveckla egna strukturer. I en demokrati skall en regering ha pondus och befogenheter att kontrollera sådana tendenser. De verkställande i staten bör alltid vara tjänsteman och kollade och reglerade av den folkvalda regeringen.
Staten finansieras av skattemedel som den får från parlamentet via regeringen.
Vår förvaltning ger intryck av att staten är nära en maktfullkomlighet. Saknas inte då politiska begränsningar i det som staten får hantera och finansiera
Nu talas i partipolitiken om att skola och vård skall förstatligas. Är det önskvärt? Är det den enda lösningen? Och vad är det egentligen förstatligande löser? Tror någon att det kan vara införandet av våld i värden?
GillaGilla